Bilgi Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bilgi Forum

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» fiber internet ya da adsl?
ALERJİ NEDENLERİ Icon_minitimeÇarş. Tem. 03, 2013 4:12 am tarafından 7200

» okçuluk hakkında tavsiye?
ALERJİ NEDENLERİ Icon_minitimeÇarş. Tem. 03, 2013 4:07 am tarafından 7200

» Ramazan
ALERJİ NEDENLERİ Icon_minitimePtsi Ağus. 13, 2012 12:25 am tarafından bilgi küpü

» kamyon oyunları
ALERJİ NEDENLERİ Icon_minitimeÇarş. Ara. 14, 2011 12:11 am tarafından arabaoyunu

» kamyon oyunları
ALERJİ NEDENLERİ Icon_minitimeÇarş. Ara. 14, 2011 12:11 am tarafından arabaoyunu

» araba yarışı
ALERJİ NEDENLERİ Icon_minitimeÇarş. Ara. 14, 2011 12:09 am tarafından arabaoyunu

» araba oyunu oynama
ALERJİ NEDENLERİ Icon_minitimeÇarş. Ara. 14, 2011 12:06 am tarafından arabaoyunu

» Süper jip oyunu
ALERJİ NEDENLERİ Icon_minitimeÇarş. Ara. 14, 2011 12:04 am tarafından arabaoyunu

» takside öpüşme oyunu
ALERJİ NEDENLERİ Icon_minitimePaz Ağus. 28, 2011 10:29 pm tarafından yupti

Menü
Forum
Portal
Özel Mesajlar
Sık Kullanılanlara Ekle

ALERJİ NEDENLERİ

2 posters
YazarMesaj
kara şimşek
Süper Üye
Süper Üye
kara şimşek

Erkek Mesaj Sayısı : 770

ALERJİ NEDENLERİ Empty
MesajKonu: ALERJİ NEDENLERİ   ALERJİ NEDENLERİ Icon_minitimeC.tesi Eyl. 27, 2008 10:30 pm

"Allerjik rinitim var. Hastalığım Astıma döner mi ?"

RİNİT ve ASTIM BİRLİKTELİĞİ

(Tek hava yolu hastalığı)

Astım akciğer hava yollarının, allerjik rinit (nezle) ise üst hava yollarının müzmin inflamasyonu (yangısı) dur. Yani her iki hava yolunda da benzer bir durum vardır.

Bugün astım ve rinit, solunum yollarının tek bir hastalığının farklı evrelerdeki belirtileri olarak kabul edilmekte ve astım ve rinit birlikteliği "tek hava yolu hastalığı" veya "birleşik hava yolu hastalığı" olarak tanımlanmaktadır.

Son yıllarda hem astım hem de allerjik rinitte belirgin artış görülmektedir. Ülkeden ülkeye değişiklikler olmakla birlikte, erişkinlerde allerjik rinit %10-25, astım ise %2-10 oranında gözlenmektedir.

Türkiye'de astım ve allerjik rinitin sıklığı bölgeden bölgeye değişmekle birlikte ortalama astım prevalansı % 6 – 9, allerjik rinit prevalansı ise %7 -20 olarak ifade edilmektedir. (Prevalans, belirli bir nüfusta, belirli bir zaman dilimi içerisinde, belirli bir hastalığa sahip kişilerin oranıdır).

AKACAM astım, KOAH ve allerjik hastalıklarda solunum yoluyla kullanılan ilaçların doğru uygulama teknikleri ve karşılaşılan zorluklar ile ilgili sorulara yanıt vermek üzere Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği tarafından hayata geçirilmiş ücretsiz bir çağrı merkezidir.

AKACAM hastalıkların tanısı ya da tedavinin şekli ile ilgili soruları yanıtlamaz, uzman hekim, ya da sağlık kurumu adı önermez, ilaçlarla ilgili tavsiyelerde bulunmaz

- www.akacam.org -

ÜRTİKER SIKLIKLA KARŞILAŞILAN BİR DERİ LEZYONUDUR

ÜRTİKER deri yüzeyinde, değişik büyüklüklerde ve çeşitli şekillerde olabilen kaşıntılı kabarıklıklardır. Halk arasında “kurdeşen” veya “dabaz” olarak adlandırılır.
Dudak veya iç organların mukoza ödemleriyle birlikte olan ya da, derinin derin kısımlarını tutan formuna ise ANJİOÖDEM adı verilmektedir. Ürtiker atakları 6 haftadan kısa bir zaman periyodunu içeriyorsa AKUT ÜRTİKER, lezyonlar ...

HANGİ HASTALIKLAR KRONİK ÜRTİKERE NEDEN OLUR ?

Ürtiker hastalarına "şikayetleriniz psikolojik" demek genellikle hastayı tatmin etmeyen bir açıklamadır. Stresin ürtikeri artırdığı doğrudur. Ama ürtikeri doğrudan stres ile ilişkilendirmek HATALI, hatta bazen HASTANIN SAĞLIĞI açısından ZARARLI bir yaklaşımdır.

İlaçlar, gıdalar, hayvan salya ve deri döküntüleri, böcek sokmaları, nadir de olsa bazı hastalarda polenler ve ev tozları gibi solunum yolu allerjenleri, allerjik reaksiyon ile ürtikere neden olmaktadır. Her ürtiker allerji midir? HAYIR

SADECE KIŞ MEVSİMİNDE DEĞİL, TÜM YIL BOYUNCA SORUN OLABİLİR

Soğuk ürtikeri, SOĞUK TEMASINI takiben kısa süre içinde KAŞINTI, KIZARIKLIK ve ŞİŞLİK oluşmasıdır. Hastalık herhangi bir yaşta başlayabilir. Belirgin bir cinsiyet ayrımı yoktur. GEÇİRİLMİŞ ya da MEVCUT BİR HASTALIĞA bağlı olabilir. Ancak hastaların önemli bir kısmında, ...

ASTIM VE ALLERJİLERİN ERKEN BELİRTİLERİ NELERDİR ? NASIL ANLAŞILIR ?

"Çocuğum sık sık nezle oluyor. Yaşıtları da aynı şekilde üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor ama, bizim şikayetlerimiz haftalarca sürüyor. İlaç kullanmamıza rağmen iyileşmesi çok gecikiyor. Genellikle ardından ya orta kulak iltihabı gelişiyor, ya da haftalarca süren öksürükle uğraşmak zorunda kalıyoruz. Bazen göğsünden hırıltılar geliyor. Koşup oynayınca bu hırıltı artıyor ve ardından öksürük nöbeti başlıyor."

Özellikle okul çağı çocuklarda bu tür şikayetler en sık doktora başvurma nedenidir. Aileler genellikle tatmin edici sonuçlar elde edemediklerinden sürekli doktor değiştirir. Ellerinde genellikle bir çok tahlil ve değişik tedavi yaklaşımlarını içeren birçok reçete vardır.

Bu durum sizin için de geçerli ise; lütfen bir çocuk allerjisi uzmanına başvurun ya da doktorunuzdan sizi bir allerji uzmanına yönlendirmesini rica edin.

Allerji nedir?

Allerji, normalde zararsız olan maddelere karşı anormal ve zararlı

Allerji testleri

Hatalı uygulanmış veya yanlış yorumlanmış allerji testleri, gereksiz

POLENLERDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ ?

Polenlerden uzak kalmak oldukça zordur. Çünkü polenler atmosferde her yere yayılır, evimize, iş yerimize, arabamıza kısaca havanın olduğu her yere ulaşabilir. Ama yine de alınabilecek bazı önlemler vardır:

Polenlerin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın, açık havada spor yapmayın.

Güneş gözlüğü kullanın, eve geldiğinizde burun ve gözlerinizi su ile yıkayarak yapışan polenleri uzaklaştırın.

Mümkünse her gece saçlarınızı yıkayın (saçlarınızdan dökülecek olan polenleri solumamak için).

Evinizi öğleden sonra havalandırın, sabah saatlerinde pencere açmayın.

Ev içi havanın temizlenmesinde hepa filtreli hava temizleyici kullanabilirsiniz.

Polen mevsiminde, çamaşırlarınızı ev içinde kurutun.

Otomobiliniz ile seyahat ederken camları kapalı tutun ve aracınızın polen filtresini ilkbaharda sık değiştirin.

Polen
Atmosferdeki polen yoğunluğu gün içinde değişiklikler gösterir. Polenler

Kavak

Birçok insan kavak ağaçlarının allerjik şikayetleri çok fazla artırdığını ...

LATEKS ALLERJİSİNİ NE KADAR CİDDİYE ALMALI ?

Bundan yaklaşık 2500 yıl önce Mayalar, “ağlayan ağaç” (Caa-o-chu -kauçuk- ağacı) özsuyunu kaplarda toplar, ayaklarını bu kapların içine sokar, sonra güneşte kurumasını bekler, ayaklarını vahşi ormanın tehlikeli böceklerinden koruyacak kauçuk ayakkabılar yaparlardı. Aztekler de “tlachtli”adı verilen geleneksel oyunlarını kauçuk ağacı özsuyundan yaptıkları topla oynarlardı. Kristof Kolomb’un nasıl zıpladığına akıl erdiremediği bu topu İspanya’ya getirmesiyle Avrupa lateks ile tanışmış oldu”. Kauçuk, yani lateksin öyküsü böyle başlamıştır.

Lateks içeren maddeler

Emzik, Biberon emziği, Çocuk bezi, Balon, Kondom, ...

Lateks ve gıda ilişkisi

Lateks ile çapraz reaksiyon veren gıdalar şunlardır:

HORLAMA NEDENLERİNDEN BİRİSİ DE ALLERJİK SOLUNUM YOLU HASTALIKLARIDIR

(Lütfen bu yazıdan “horlamanın nedeni bulundu: Allerji” gibi yanlış bir yorum ya da mesaj çıkartmayınız!)
Horlama hem sosyal hem de tıbbi olarak “hoş olmayan bir durum” dur. Kişinin etrafını rahatsız etmesi, hatta bazen alay konusu olması sosyal bir sorundur. Uykunun kalitesiz olması ve kişinin dinlenemeden uyanması ise tıbbi bir sorundur. Ayrıca daha ciddi bir sorun olan uyku apnesine de neden olabilir.

KEDİ EN FAZLA ALLERJİYE NEDEN OLAN EV HAYVANIDIR

Bir kediniz var ve onu severken gözleriniz yaşarıyorsa, bunun sevgiden ziyade allerjiden olması daha muhtemeldir… Neden mi?

ADRENALİN OTOMATİK ENJEKTÖRÜ NASIL KULLANILIR ?

Adrenalin otoenjektörü, anafilaksi acil tedavisi için (hastaneye ulaşıncaya kadar) geliştirilmiş bir otomatik şırıngadır. Hasta tarafından kendi ...

KOZMETİKLER ve ALLERJİ

Kozmetikler ve sanitasyon ürünleri, modern dünyada günlük hayatın vazgeçilemez bir parçasıdır. Bazen istenmeyen etkilere neden olsalar da...

Tongue
AŞI TEDAVİSİNİ KİM YAPMALIDIR ?

Allerjik hastalıklar kalıtsal yani genetik kökeni olan hastalıklardır. Bilinen hiçbir tedavi genetik yapıyı ortadan kaldıramaz. Ancak, immunoterapi ...

ON-LINE İLAÇ KORSANLARI

Son zamanlarda çığ gibi büyümekte olan bir tehlikenin altını çizmek gerekiyor: Online-eczaneler, ki bunlara eczane demek yanlış...

BİTKİSEL İLAÇLAR GÜVENLİ (midir?)

Bu yazıda amacımız “bitkisel ürünleri kullanmayın!” ya da “bitkisel ürünler kötüdür!” mesajı vermek değil, bitkisel tedavi ürünleri hakkında ... Tongue
http://www.muziginodaklanmayeri.azbuz.com
bilgi küpü
Admin
bilgi küpü

Erkek Mesaj Sayısı : 127

ALERJİ NEDENLERİ Empty
MesajKonu: Geri: ALERJİ NEDENLERİ   ALERJİ NEDENLERİ Icon_minitimeSalı Ara. 30, 2008 4:47 pm

sağol kara şimşek güzel paylaşım yapıyorsun
ellerine sağlık Wink
https://bilgiforum.forum-canada.net
kara şimşek
Süper Üye
Süper Üye
kara şimşek

Erkek Mesaj Sayısı : 770

ALERJİ NEDENLERİ Empty
MesajKonu: Geri: ALERJİ NEDENLERİ   ALERJİ NEDENLERİ Icon_minitimeÇarş. Şub. 11, 2009 11:43 pm

yardımcı olabildiysem ne mutlu bana bilgi küpü
http://www.muziginodaklanmayeri.azbuz.com

ALERJİ NEDENLERİ
1 sayfadaki 1 sayfası